Stage set for TYSR Finals


TORRINGTON – Seven rodeos are in the books as the Torrington Youth Series Rodeo (TYSR) has one event left this summer, with buckles in the balance.
The Torrington Youth Series Rodeo is a summer-long rodeo series for athletes from 5-14 years old. Offering seven events across the three different age groups, TYSR has provided seven nights full of action this summer, with the first rodeo of the year coming on May 17.
Awards are distributed to the top competitors in each event for each class. The top competitors are decided upon a scoring system that runs all season long. To be eligible for awards, a participant must compete in at least six of the eight summer rodeos.
The stage is set for the final youth rodeo of the summer. After action Tuesday during the Goshen County Fair, the lone rodeo to decide the champions is slated for Aug. 2 at 6 p.m. at the Goshen County Fairgrounds.
Here are the results from Tuesday’s action:
11-14 Boys Goat Tying – 1. Seth Glass, Potter, Neb., 9.6 seconds; 2. Cory James Bomhoff, Cheyenne, 10.4 seconds; 3. Cael Stratton, Torrington, 10.9 seconds.
11-14 Girls Goat Tying – 1. Rayne Grant, Wheatland, 9.0 seconds; 2. Danielle Brow, Wheatland, 9.8 seconds; 3. Kenna Stratton, Torrington, 11.1 seconds.
8-10 Boys Goat Tying – 1. Brody Roberts, Lingle, 19.2 seconds; 2. Tandon Bentley, Mitchell, Neb., 20.3 seconds.
8-10 Girls Goat Tying – 1. Kamry Stratton, Torrington, 11.5 seconds; 2. Afton McIntosh, Torrington, 14.1 seconds.
5-7 Goat Untying – 1. Juddy Farella, Cheyenne, 9.3 seconds; 2. Hattie Haeffelin, Torrington, 9.5 seconds; 3. Brilee Burford, Mitchell, Neb., 9.9 seconds.
11-14 Pole Bending – 1. Klacie Groene, Torrington, 20.65 seconds; 2. Tyne Stokes, Torrington, 21.37 seconds; 3. Rayne Grant, Wheatland, 21.62 seconds.
8-10 Pole Bending – 1. Teryn Stokes, Torrington, 22.00 seconds; 2. Kamry Stratton, Torrington, 22.60 seconds; 3. Afton McIntosh, Torrington, 27.55 seconds; 4. Madison McIntosh, Wheatland, 28.14 seconds.
5-7 Pole Bending – 1. Hattie Haeffelin, Torrington, 22.73 seconds; 2. Juddy Farella, Cheyenne, 24.32 seconds.
11-14 Breakaway Roping – 1. Cord Herring, Veteran, 3.6 seconds; 2. Cory James Bomhoff, Cheyenne, 3.7 seconds; 3. Cord Symons, Mitchell, Neb., 4.2 seconds; 4. Kyler Clark, Yoder, 4.3 seconds; 4. Rayne Grant, Wheatland, 4.3 seconds.
8-10 Breakaway Roping – 1. Brody Roberts, Lingle, 3.1 seconds; 2. Braxton Burford, Mitchell, Neb., 3.8 seconds.
5-7 Dummy Roping Fast Time – 1. Juddy Farella, Cheyenne, 1.8 seconds; 2. Zane Zurcher, Henry, Neb., 1.9 seconds; 3. Colby Groene, Torrington, 2.0 seconds.
5-7 Dummy Roping Average – 1. Zane Zurcher, Henry, Neb., 5.9 seconds on 3; 2. Jack Hartman, Veteran, 27.7 seconds on 3; 3. Juddy Farella, Cheyenne, 3.8 seconds on 2.
Team Roping – 1. Kyler Clark, Yoder, 9.7 seconds; 2. Chance Symons, Mitchell, Neb., 10.0 seconds; 3. Cord Symons, Mitchell, Neb., 10.2 seconds; 4. Cael Stratton, Torrington, 10.3 seconds; 5. Braxton Burford, Mitchell, Neb., 12.0 seconds.
5-7 Barrel Racing – 1. Juddy Farella, Cheyenne, 16.74 seconds; 2. Hattie Haeffelin, Torrington, 17.39 seconds.
8-10 Barrel Racing – 1. Teryn Stokes, Torrington, 16.41 seconds; 2. Oakley Schafer, Yoder, 16.49 seconds; 3. Mya Randall, Wheatland, 16.66 seconds.
11-14 Barrel Racing – 1. Rayne Grant, Wheatland, 15.93 seconds; 2. Jaxon Farella, Cheyenne, 16.49 seconds; 3. Dally Dymond, Lennox, Iowa, 16.50 seconds; 4. Kenna Stratton, Torrington, 16.62 seconds.

With 10 points going to the first-place competitor in each event during the last rodeo Wednesday, many championships are still up for grabs. Here are the standings for each event after the first seven rodeos of the summer:
5-7-year-olds
Goat Untying – 1, Juddy Farella, 68; 2, Hattie Haeffelin, 52; 3, Brilee Burford, 33; 4, Kane Mandel, 32.
Barrel Racing – 1, Juddy Farella, 70; 2, Hattie Haeffelin, 50; 3, Kane Mandel, 28; 4, Brilee Burford, 23.
Pole Bending – 1, Hattie Haeffelin, 62; 2, Juddy Farella, 54; 3, Brilee Burford, 32; Colby Groene, 10.
Dummy Roping – 1, Zane Zurcher, 125; 2, Juddy Farella, 116; 3, Cade Zurcher, 65; 4, Colby Groene, 32.
8-10-year-olds
Girls Goat Tying – 1, Afton McIntosh, 45; 2, Mya Randall, 38; 3, Anna Hartman, 28.
Boys Goat Tying – 1, Tandon Bentley, 58; 2, Brody Roberts, 48; 3, Braxton Burford, 38; 4, Carter Groene, 20.
Pole Bending – 1, Teryn Stokes, 60; 2, Afton McIntosh, 48; 3, Josie Symons, 20; 4, Carter Groene, 14.
Breakaway Roping – 1, Brody Roberts, 38; 2, Braxton Burford, 26.
Barrel Racing – 1, Teryn Stokes, 68; 2, Afton McIntosh, 40; 3, Mya Randall, 24; 4, Josie Symons, 23.
11-14-year-olds
Girls Goat Tying – 1, Danielle Brow, 53; 2, Rayne Grant, 46; 3, Clara Petersen, 39; 4, Baliegh Lane, 30.
Boys Goat Tying – 1, Seth Glass, 58; 2, Tate Talkington, 38; 3, Cory James Bomhoff, 34; 4, Sid Petersen, 25.
Pole Bending – 1, Klacie Groene, 52; 2, Rayne Grant, 45; 3, Tyne Stokes, 38; 4, Brenna Herring, 24.
Breakaway Roping – 1/2, Chance Symons, 28; 1/2, Cory James Bomhoff, 28; 3, Rayne Grant, 22; 4, Tate Talkington, 18.
Barrel Racing – 1, Rayne Grant, 48; 2, Jaxon Farella, 44; 3, Tyne Stokes, 26; 4, Brenna Herring, 15.5.
Team Roping – 1, Bodie Herring, 39; 2, Chance Symons, 34; 3/4, Jaxon Farella, 22; 3/4, Kyler Clark, 22; 5, Cord Herring, 14.

More In Sports